הדרכת הורים ופסיכולוג ילדים

תקופת הילדות אוצרת עולם שלם ודינאמי של התפתחות פיזיולוגית, קוגניטיבית ורגשית.תקופה מורכבת זו טומנת בחובה קשיים וקונפליקטים – הן עבור הילד והן עבור הוריו – ולכן לעיתים נדרשת עזרה מאיש מקצוע, מפסיכולוג ילדים. טיפול והדרכת הורים

הורים לתינוקות וילדים בגיל הרך והורים לילדים בגיל ההתבגרות מוצאים עצמם לא פעם מתלבטים בשאלות כיצד לנהוג במצבים שונים. לעזרתם מגייסים אז ההורים את התיאוריות השונות, את מה שלמדו או שמעו או לעיתים עבר מפה לאוזן. כל עוד הבעיות אינן מורכבות או קשות, מדובר בעצם בתהליך טבעי של שיתוף והרחבה של טווח ההתנהגות ההורית, ודיאלוג זה שבין ההורה לסביבתו הינו חיוני ואף מפרה. ההורים יכולים לצאת מקיבעון ולהכיר דרכי התמודדות נוספות.

הדרכת הורים מקצועית אינה מיועדת למצבים הללו. כאשר מדובר במצבים בהם ההורים מרגישים אובדי עצות, חסרי אונים, מותשים, מבולבלים, במתח קבוע – זה הזמן לשקול הדרכת הורים. כמו כן כאשר ההורים מקבלים מסרים על התנהגות בעייתית בכיתה או בחברה גם אז יש לשקול הדרכת הורים לפני שפונים לאבחון.

פסיכולוג ילדים - בעיות נפוצות

הדרכת הורים וסיוע באמצעות פסיכולוג ילדים ניתנים למגוון בעיות - 
1. ילדים עם קשיי גמילה- ממוצץ, מחיתול וכו'
2. ילדים שישנים במיטת ההורים.
3. ילדים עם הפרעות בשליטה על הצרכים: שליטת יתר או חוסר שליטה.
4. ילדים הסובלים מחרדות פרידה ונטישה, וחרדות ופחדים בגן או בבית הספר.            
5. ילדים הסובלים מהתבודדות וקשיי הסתגלות לגן או לבית הספר.

מהי הדרכת הורים?

שני ההורים נפגשים ביחד עם פסיכולוג ילדים בעל התמחות קלינית וביחד איתו ועל

פי הנחייתו מתארים את ילדם על כל טווח התפתחותו: פיזי, תפקודי, רגשי, חברתי, לימודי. זהו בעצם תהליך אבחון ע"פ דיווחי ההורים בהנחיית הפסיכולוג. כאשר התמונה מורכבת יש צורך לפגוש את הילד לתהליך אבחון המתאים לגילו. אולם חשוב להדגיש שאבחון בעיות של ילד על סמך דיווחי ההורים הנעשה באופן מקצועי יכול להוליך לתוצאות ברורות ומדויקות.

מחקרים רבים עסקו בפיתוח הכלים שבעזרתם ניתן יהיה לאבחן ילדים על סמך דיווחי ההורים. החל מסוף שנות ה- 70 של המאה שעברה ועם התפתחות השימוש במחשב, נעשו מחקרים על קבוצות אוכלוסייה רחבות בהם בדקו את התקפות והמהימנות של דיווחי ההורים. רוב המחקרים מצאו שלדיווחי ההורים, כאשר הם נמסרים בצורה שיטתית ומבוקרת, יש מתאם גבוה עם האבחונים שנעשו ע"י בעלי מקצוע מתחום בריאות הנפש שבדקו את אותם ילדים. ממצאים אלה חידדו שאלות שהעסיקו פסיכולוגים קודם לכן בדבר הטיפול הפסיכולוגי בבעיות ילדים. רבות נחקר ונכתב אודות טיפול בילדים, גישות ושיטות טיפוליות, טיפול במשחק, טיפול בסיפור, טיפול באומנות וכו'.

הסיטואציה בטיפולים נחוותה לא פעם על ידי ילדים באופן שונה מהאופן שבו נחוותה בטיפול על ידי המבוגר. תהליכי טיפול בעזרת פסיכולוג ילדים היו תמיד ארוכים ומורכבים ואף העמידו את ההורים במצב חדש ובלתי מוכר בו הצלחה בטיפול של ילדם קשורה ביצירת קשר עמוק בין הילד ובין מטפלו. קשר עמוק, אמפטי, תומך ומעניק ביחד עם גבולות ברורים צריך להיות בין ההורים לבין ילדם – וזו אחת המטרות המרכזיות של ההדרכה.

הדרכת הורים כאירוע טיפולי

הדרכת הורים התחילה לקבל משמעות חדשה ועמוקה ברגע שהתחילו לחשוב עליה כעל אלטרנטיבה לטיפול פסיכולוגי בילד. השילוב של הורים הבקיאים בבעיות ילדיהם, מעורבים ואכפתיים ביחד עם אבחון יותר שיטתי ומדויק של בעיות הילד והשארת הילד תחת הטיפול ההורי – אפשרו הגעה לתוצאות טובות במתן העזרה לילדים. מובן שהיו ויש מקרים שבהם ההפרדה הטיפולית נחוצה – כלומר שהילד יהיה מטופל בבעיותיו הרגשיות באופן מופרד מהוריו (ע"י פסיכולוג ילדים) ותתאפשר לו חוויה רגשית מכילה, מקבלת ותומכת ששונה מהחוויה ההורית. יתר על כן, ישנם מצבים שטיפול פסיכולוגי בילד ובמתבגר הוא האפשרות היחידה לחלצו ממצב רגשי מסובך או מהתדרדרות נפשית. הדרכת הורים רגילה טובה לכן, לדעתנו בראש ובראשונה למצבי הביניים (שהם הרבים ביותר) וכתמיכה וליווי לפסיכולוג המטפל במצבים המורכבים ו/או הקשים.

חשוב להדגיש שבגיל הרך החשיבות של הדרכת ההורים היא הרבה ביותר. בתקופה זאת עוזרים להורים לא רק להתמודד עם בעיות הילד אלא להתמקם נכון ולייצב גבולות ברורים ונכונים בינם ובין הילד, להכיר ולהבין מושגי יסוד בגידול ילדים, כנתינה, הכלה, קבלה, תמיכה, איסור, גבול וכו'. כמו כן, בגיל הרך,ההדרכה עוזרת להורים לזהות מהם צרכי הילד, בעיקר בתקופה בה השפה אינה מפותחת ולהתייחס לצרכיו בצורה הולמת. כפועל יוצא של תהליך כזה ההורים עצמם מזהים צרכים ורגשות שלהם ולומדים להתמודד איתם בתוך הזוגיות.

הדרכת הורים ופסיכולוג ילדים - סיכום

הדרכה מעמיקה מאפשרת להורים לקיים דיאלוג כפול: דיאלוג עם הילד ודיאלוג בינם לבין עצמם. במקרים רבים התברר שקשיים בדיאלוג שבין ההורים לבין עצמם באים אחר כך לידי ביטוי בקשיים בדיאלוג ובהבנת הילד. באופן כזה הדרכת הורים הינה בעצם מפגש בין ההורים אשר בהנחיית הפסיכולוג הופך למפגש המאפשר להורים לחשוף קונפליקטים בינם לבין עצמם. הם יכולים לבטא קשיים שקודם לכן הודחקו ומשתפים ברגשות שהיו חסומים. הטיפול בילד יכול להפוך בעזרת הדרכה לחוויה מלמדת, מעשירה ומספקת להורים כמו גם לילד.

עבודתו של פסיכולוג ילדים במסגרת ההדרכה ממוקדת בילד, בצרכיו, בעולמו הרגשי ובבעיותיו. במהלך ההדרכה נוצר דיאלוג בין מטפל להורים. דיאלוג שמקדם ומשפר את היחסים בין ההורים. התוצר של התהליך הזה הוא דיאלוג עמוק ורגיש בין ההורים ובין ילדם – דיאלוג שמאפשר להם להבין היטב את הילד וצרכיו ולהתמודד בצורה הולמת עם הילד ובעיותיו.

בכבוד, ד"ר רוני עופר .
צור קשר בטלפון:  או שלח אימייל