מזון או תרופות – מהו הטיפול הטוב ביותר?

מה עדיף לגוף שלנו? מזון בריא או רכישת תרופות טבעיות? מי אמר שצריך לבחור ואי אפשר גם וגם. מצב הבריאות של החברה המודרנית איננו שפיר, ורבים מאתנו עלולים לחלות במחלות כרוניות שונות בגיל המבוגר. תרופות או מזון

לדוגמא, אחד מכל שישה אנשים עתיד לחלות בסוכרת, אחד מכל שישה אנשים צפוי גם למות בטרם עת, בעיקר בשל מחלת לב, שבץ וסרטן. השמנת היתר, שגורמת לסוכרת מסוג-2 ולבעיות בריאותיות רבות אחרות, הולכת ונעשית נפוצה יותר מיום ליום. עד גיל 50 כל אחד מבין שלושה אנשים יוגדר רשמית כסובל מהשמנת יתר מסוכנת, והמצב רק הולך ומחמיר. רבע מאתנו יבלו את 30 השנים האחרונות לחייהם כשהם סובלים מכאבי דלקת מפרקים, ורבע מתוך אלה שיזכו להגיע לגיל 80, יחלו במחלת האלצהיימר. למרבה הצער, בכל יום נתון בבריטניה, שלושה מכל עשרה אנשים סובלים ממחלה או מכאבים. הנתונים המדויקים עשויים להשתנות מעט במדינות מערביות אחרות, אך תמונת המצב הכללית דומה למדי.
וכיצד מטופלים כל החולים שבריאותם לקויה? במילה אחת – תרופות.

החולים מקבלים בתחילה שתיים-שלוש תרופות, שעשויות להגיע בהמשך אף לתריסר ויותר, וזאת במטרה לסייע לחולה להתמודד עם תסמיני המחלה.

רבים מאתנו יקבלו תרופות גם לטיפול במצבים חמורים פחות, כמו יתר לחץ דם או כולסטרול גבוה, כשהם מקווים שנטילת התרופה תמנע מהם לפתח מחלה כרונית.
הודות למצב זה, רבים מאתנו רואים כיום ברופאים מספקי מרשמים גרידא, ולא עוצרים לבחון את דרך החשיבה המוגבלת הזו.

שימו לב, בדרך כלל התרופות שהרופאים רושמים לנו אינן משפיעות על הגורם האמתי של המחלה, וכל מטרתן היא לטפל בתסמינים, כמו תרופות לטיפול ביתר לחץ דם וכאבי מפרקים. כך שבסופו של דבר, התרופות אולי מסייעות בהתמודדות עם תסמיני המחלה, אך הן אינן מרפאות אותה. התמודדות נבונה ואמיצה עם גורם המחלה ולא עם תסמיניו, במטרה להירפא מהשורש, דורשת פתרון עמוק ויסודי הרבה יותר. דרושה לכם דרך נטולת תרופות, ועם זאת, נטולת כאבים, שתטפל במחלה הספציפית ממנה אתם סובלים, ובה בעת, תשפר את בריאותכם הכללית.

רבים כיום מסכימים כי המחלות הכרוניות של החברה המערבית נובעות מתזונה לקויה ומאורח חיים לא בריא. הפתרון ההגיוני ביותר, הן למניעת המחלות והן לריפוין, הוא שינוי תזונתי מקיף והקפדה על פעילות גופנית מתאימה.

לשם כך, עליכם ללמוד כיצד מזונות מסוימים יכולים לרפא בעיות מסוימות, וכיצד תוכלו לשלב את הידע הזה עם עקרונות הבריאות הטובה, במטרה להרכיב את התוכנית התזונתית הטובה והיעילה ביותר עבורכם.

למרבה הצער, רוב הרופאים יודעים מעט מאוד על סוג זה של גישה תזונתית מפורטת למניעת מחלות כרוניות ולטיפול בהן, וכמעט תמיד הם סומכים על תרופות בלבד. אולם הבעיה עם פנקס המרשמים הזמין מדי שלהם אינה נובעת רק מכך שתרופות כימיות מטפלות רק בתסמינים, אלא מכך שרבות מהתרופות הנפוצות ביותר גורמות לתופעות לוואי מסוכנות שעלולות אף לגרום לנכות. ולא זו בלבד שתופעות הלוואי החמורות המדוברות, נפוצות יותר מכפי שרוב האנשים מאמינים, אלא גם שחברות התרופות יוצאות מגדרן להסתיר את תופעות הלוואי של התרופות, הן מהרופאים והן מהמטופלים.

כמובן, לא נתיימר לומר שתרופות אינן ממלאות תפקיד מפתח ברפואה. לנפגעי תאונות דרכים קשות או לאלו הזקוקים לניתוח מעקפים, הכתובת היא בית החולים, שבו מן הסתם יקבלו טיפול מקצועי ואף מציל חיים. אך בכל הנוגע לבעיות בריאותיות שאינן מוגדרות כדחופות ולתסמינים המקדימים של המחלות הכרוניות הנובעות מתזונה לקויה, אין כל סיבה שתרעילו את עצמכם בתרופות כימיות שסיכונים רבים בצדן. לאחר שתקבלו אבחנה רפואית מדויקת על  מחלתכם, תכנית המשלבת תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה תוכל לפתור את הבעיה מן השורש, להסיר את שלל התסמינים ולשפר את בריאותכם ואיכות חייכם לטווח הארוך.

כמו כן, כולנו מאמינים ברפואה מדעית מבוססת, במחקרים מבוקרים ומנוהלים היטב ובדיווח מדויק של תוצאותיהם. אולם, למרבה הצער וההפתעה, רבות מהתרופות המשווקות כיום לא עברו תהליך ביקורת דומה, ומעבר לכך, חלק ניכר מהתיאוריות המדעיות לכאורה שעומדות מאחורי רבות מהתרופות הנמכרות ביותר, מבוססות על שיווק מיומן ולא על הערכה שקולה של נתונים אמינים.

הרפואה הפרמצבטית המודרנית התרחקה מרחק רב מהמטרה המדעית המקורית שלה-  לרפא אנשים ולמנוע מהם סבל ומחלות, וזאת הודות לשיקולי כסף וכוח.

כך הפך הנתח הארי של שוק התרופות כיום, ל"רפואה רווחית" – יקרה להחריד, סינתטית, כיון שהיא מחייבת הגנת פטנט, ומיועדת רק להקלה על התסמינים, כדי שהחולים יהיו תלויים בה ויאלצו להמשיך את השימוש בה.

רבות מהתרופות הפופולאריות ביותר כיום יוצרו כדי להניב רווח לצרכנים ולא כדי לרפא את החולים ביעילות, בבטיחות ובעלות נמוכה. מספר גדול של תרופות חדשות משווקות לא בשל היותן משופרות במידה ניכרת לעומת תרופות קיימות אחרות, אלא כדי שהיצרנים יוכלו להמשיך ולגבות מחירים גבוהים עבור תרופה שמוגנת בפטנט חדש.

וכמובן, "רפואה רווחית" זו נתמכת על ידי מסעות שיווק ופרסום אגרסיביים, בעלות של מיליוני דולרים.

אז שימו לב חברים, אינכם חייבים לבלוע כל מה שחברות התרופות מנסות למכור לכם ואף אחד לא מאלץ אתכם לסכן את עצמכם ולסבול. האוכל הוא התרופה הטובה, היעילה והבטוחה ביותר. ומוטב שתזכרו זאת, לטובתכם.