מזונות אישה עובדת – חובתו של הבעל לדאוג לאשתו

על פי הדין העברי חייב כל גבר לזון את אשתו, כלומר לדאוג לכל צרכיה ולספק לה את התנאים להם הורגלה. יש להדגיש כי גם אם הזוג מתגרש, הגבר מחויב לדאוג לאשתו ולספק לה את מזונותיה הכוללים את הביגוד, ההנעלה, הקוסמטיקה, הוצאות הרכב וכל מה שהייתה רגילה האישה בחייה שטרם הנישואין. מזונות אישה עובדת אינם אמורים להיות שונים מאשר אישה שאינה עובדת ובהחלט יכול בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה לחייב את הבעל לזון את שתו גם במידה והיא מרוויחה את כספה בעצמה.

 

מזונות אישה עובדת – האם הגבר מחויב גם אם האישה מרוויחה את כספה בעצמה?

התשובה היא כן, אישה עובדת אומנם יכולה לדאוג לעצמה ולמעשה מספקת את צרכיה בעצמה אך עדיין לפי החוק העברי יכולים הגורמים המוסמכים לפסוק מזונות לטובתה. ברוב הבתים כיום בישראל האישה עובדת, לא מדובר על תקופות אחרות בהן הנשים היו ברובן עקרות בית והגבר היה יוצא לעבודה. למרות השינוי המשמעותי, עדיין הגבר הוא האחראי לאשתו וכן על פי החוקים הוא חייב לדאוג לכל צרכיה.

 

האם אישה חייבת לצאת לעבוד? 

מזונות אישה

התשובה היא לא, האישה אינה חייבת לצאת לעבוד והיא בהחלט יכולה להישאר בבית ועדיין יחויב הבעל לדאוג לה. מזונות אישה עובדת ככלל אינם שונים ממזונות של אישה שאינה עובדת וגם אם האישה מצליחה לספק לעצמה את צרכיה עדיין הבעל ישלם לה את מזונותיה מדי חודש. נשים עובדות זו כבר מזמן אינה גחמה או התרסה של פמיניסטיות, זו המציאות הברורה והמובנת מאליה של רוב הנשים בישראל ולכן החוק מעט מטשטש בעקבות כך.

 

אם האישה הפסיקה את עבודתה עם תהליך הגירושין, בית המשפט יכריחה לחזור לעבוד?

בעקרון, בית המשפט יכול בהחלט להכריח את האישה לחזור ולעבוד במידה והיא הפסיקה את עבודתה בסמיכות לתהליך הגירושין. במצב כזה למעשה האישה מודעת למצב ויודעת שגם אם לא תעבוד עדיין תקבל את הכנסותיה ולכן האינטרס שלה הוא ברור. עם זאת, בית המשפט יכול להתחשב באישה ובסיבות כמו שהאישה לא עבדה זמן רב במקום עבודתה או האם בגלל תהליך הגירושין העבודה של האישה נפגעה. תפקידו העיקרי של בית המשפט הוא להכריע האם הפסקת עבודתה של האישה נעשתה בתום לב או שמא מדובר בניצול המצב לטובתה. מזונות אישה עובדת הם מצב מורכב מאוד מבחינת בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, כל מקרה נבדק לגופו ובכל מקרה יכול להשתנות פסק הדין. ככלל, אישה לא חייבת לצאת לעבוד והיא בהחלט יכולה לנצל סיטואציה של גירושין כדי לקבל את כספה גם ללא עבודה. הליך גירושין הוא כמעט תמיד הליך לא קל, מזונות של אישה נכללים בתוך ההליך המורכב ומוסיפים סיבוכים משפטיים נוספים להליך שקשה מלכתחילה.